Este o persoană frumoasă, caldă, prietenoasă, atentă la nevoile elevilor, implicată și căutând mereu soluții la problemele ivite în cadrul clasei, fiind un adevărat dascăl răbdător, îndrăgit atât de copii, cât și de părinți. Propun, cu toată încrederea, ca învățătoarea Denisa-Maria Dumitru să fie Învățătoarea Anului 2026.