Pentru noi, doamna învățătoare Gabriela a văzut dincolo de lecții: copii cu sufletul trist, cu griji mari sau cu burtica goală. A ales să fie alinarea lor. Cu o inimă mare, i-a ajutat pe fiecare, i-a îmbrăcat, le-a oferit cele necesare și le-a redat demnitatea. Nu a lăsat niciun copil să se simtă rușinat de lipsuri. Deși predă simultan la clasa I și Pregătitoare, este mereu aproape de toți, îi încurajează, îi ascultă și le dă încredere.Cu bunătate și căldură, a dat copiilor speranțǎ.